Psychoterapia to proces terapeutyczny, który pomaga ludziom zrozumieć siebie, swoje uczucia, myśli i zachowania. Poprzez regularne sesje z licencjonowanym terapeutą, pacjenci mogą pracować nad rozwiązywaniem problemów życiowych, leczeniem zaburzeń psychicznych, poprawą relacji interpersonalnych i osiągnięciem większego poczucia własnej wartości.
W czasie epidemii żyjemy w odosobnieniu. Dla części osób to nowe doświadczenie. Dla innych to „stara” rzeczywistość. Osoby samotne, które każdego dnia borykają się z izolacją. Osoby starsze, a także te o niskich umiejętnościach społecznych. Wykluczone z różnych powodów ze społeczeństwa, zaburzone, chore.
Ile razy skarżyłeś się na swój los? Zarabiam za mało. Za dużo pracuje. Chcę mieć większy dom, droższy samochód. Chcę być w związku. Chcę być zdrowy. Chcę itd…
Zastanawiałeś się, dlaczego twoja rzeczywistość tak wygląda? Dlaczego masz takie relacje z ludźmi? Dlaczego w taki sposób odnosisz się do siebie? Dlaczego trafiasz na takich ludzi w swoim otoczeniu? Dlaczego wciąż powtarzasz te same zachowania? Te same błędy?
Powstało wiele mitów dotyczących lęków. Ludzie obawiają się odczuwania lęku. Chcielibyśmy odczuwać emocje. Jednak tylko niektóre z nich. Nie chcemy odczuwać ich wszystkich, bo to nie jest przyjemne. Zastanawiam się, jak to jest, że ludzie stworzyli tak wiele mitów dotyczących lęku.
Pewnie się bałeś. I to nie raz. To dobrze, jak każdy. Lęk sprawia, że boimy się tego co sobie wyobrażamy, że zaraz się stanie. Jest to bardzo istotne zagadnienie, które jest fundamentem terapii poznawczo- behawioralnej.