Zastanawiałeś się, dlaczego twoja rzeczywistość tak wygląda? Dlaczego masz takie relacje z ludźmi? Dlaczego w taki sposób odnosisz się do siebie? Dlaczego trafiasz na takich ludzi w swoim otoczeniu? Dlaczego wciąż powtarzasz te same zachowania? Te same błędy?
Zniekształcona rzeczywistość
Bardzo ważne w mentalnym życiu są przekonania. Kreują rzeczywistość. Dotyczą sfer, które są najbardziej istotne. „Ludzie są krytyczni”, „Ludzie są wspaniałymi istotami, którym można ufać”. „Świat to niebezpieczne miejsce”, „Świat to piękne miejsce z oceanem możliwości”. „Jestem gorszy”, „Jestem ok”.
Co myślisz o przekonaniach? Podpowiem. Zauważ, że są to skrajne wersje rzeczywistości. Nie wszyscy są krytyczni. Nie wszyscy są wspaniałymi istotami. Świat czasem bywa niebezpieczny i nie zawsze jest piękny. Przekonania zawierają w sobie sporo ze zniekształcania rzeczywistości. Są skrajne. Jeśli są skrajne i „pracują” na twoją korzyść, masz szczęście. Jeśli są skrajne i uprzykrzają Ci życie, no to masz brak szczęścia.
Zmiana
W terapii zmieniamy twoje przekonania. Na takie, które pozwalają podnieść komfort życia. Nie musisz być najlepszy, ale możesz być wystarczająco dobry. Nie musisz podbijać świata, ale możesz poczuć się w świecie bezpieczny. Nie wszystkich ludzi musisz darzyć sympatią, ale możesz czuć się z nimi ok.
Pamiętaj - w psychoterapii nie pracujemy nad przekłamaniem twojej rzeczywistości. Pracujemy nad jej optymalizowaniem.
Jak może wyglądać moje życie z moim temperamentem? Jak może wyglądać z tym co dostałem od losu? A jak z tym co sam sobie wziąłem? Psychoterapia pomaga odpowiedzieć na te pytania. Nie zmienisz swojej historii. Możesz z nią żyć. Nawet jeśli w tym momencie życia przeklinasz swoją historię. Nie oznacza, że zawsze będziesz ją nienawidził.
Motywacja
W terapii uczysz się zmiany. Może miałeś refleksję, że postępując w dany sposób, zawsze osiągasz ten sam wynik? To samo dotyczy postępowania. Zachowujemy się w sposób schematyczny. Te same zachowania są kontynuowane. Są odtwarzane ponownie i ponownie.
Do terapii najczęściej przychodzą ludzie, którzy albo snuli refleksje i zauważyli, że coś nie działa w ich życiu. Albo odczuwają konsekwencje tego co nie działa. Nie snują refleksji. Jednak środowisko zaczęło reagować negatywnie. W pracy też zaczęło się robić jakoś niefajnie.
Środowisko zaczyna ich informować lub wywierać presje na zmianę.
Oczywiście bardziej zmotywowani są Ci refleksyjni. Są to osoby, które po przemyśleniach zaczynają angażować się w swoją terapię.
Ludzie, którzy czują się przymuszeni do terapii, często z niej rezygnują. „Bo żona chciała, żebym tyle nie pił”. Z taką motywacją małe jest prawdopodobieństwo utrzymania się w terapii.
Motywacja do zmiany płynie z twojego wnętrza. Nikt nie zmusi Cię do układania swojego życia. Dla reszty społeczeństwa twoje życie może być niepoukładane. Ty jesteś w tym dla siebie ważny. Ty jesteś tym który zmienia. Tym, który wpływa.
Niedoskonałości, czyli życie
Niesamowite jest to, do jakich wniosków ludzie dochodzą w psychoterapii. Nie muszę być doskonały, nie wszyscy muszą mnie lubić, mogę być ok z całym bagażem doświadczeń. To o czym mówiłem wcześniej. Nie musisz być doskonały. W ogóle nie musisz być jakiś. Taki jaki jesteś, jesteś ok. Jesteś wystarczająco dobry. Jesteś najlepszy taki jaki jesteś. Możesz coś zmienić, ale jedynie jeśli masz taką potrzebę. Jedynie jeśli to twoja motywacja. Nie podejmuj zmian, jeśli nie masz motywacji. Jeśli czujesz, że to ktoś nie akceptuje części Ciebie, a dla Ciebie jest ok. To jej nie zmieniaj.
Trzymaj się,
Łukasz Zdebelak